صفحه اصلی > آرشیو اخبار معاونت غذا و دارو 

           چاپ        ارسال به دوست

دکتر فرشته مهری کارشناس آزمایشگاه کنترل کیفی غذا و دارو دانشگاه

لازم است ماسک و دستکش را در زباله های تر بریزید

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ابن سنای همدان دکتر فرشته مهری کارشناس آزمایشگاه کنترل کیفی غذا و دارو دانشگاه در خصوص  اینکه لازم است ماسک و دستکش را در زباله های تر بریزید گفت:ویروس کرونا سرعت شیوع و ماندگاری بالایی دارد و نبود درمان قطعی برای درمان این بیماری  موجب شده است هر یک از ما ملزم به رعایت یک سری اصول بهداشت فردی در منزل، محل کار و محل‌های عمومی شویم تا بتونیم علاوه بر جلوگیری از زنجیره انتقال از ابتلاء خود و اطرافیان به این بیماری جلوگیری کنیم.


عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان ادامه داد: استفاده از وسایل حفاظتی مانند: ماسک، دستکش یکی از بهترین روش ها جهت جلوگیری از ابتلاء و انتقال این بیماری است.


وی افزود: امروزه بسیاری از دولت ها استفاده از ماسک و دستکش را درمکان های عمومی و دولتی اجباری کرده اند،اما آنچه که حائز اهمیت است،زباله ها و پسماندهای عفونی ناشی از استفاده از ماسک،دستکش و دستمال کاغذی های عفونی خطرناکی است که پس از استفاده در سطح شهر و معابر عمومی رها می شوند.

دکتر فرشته مهری با بیان اینکه این باقیمانده خطرناک  است افزود: این آلودگی زیست محیطی می تواند به زنجیره  ی انتقال کرونا کمک کند چرا که بسیاری از پزشکان، پژوهشگران و افرادی که در زمینه ویروس کرونا تحقیق می کنند همه بر این نکته اتفاق نظر دارند که یکی از راه های انتقال ویروس به وسیله وسایل حفاظتی است که در سطح شهر و معابر عمومی رها می شوند  اتفاق می افتد که اگر به صورت بهداشتی امحا نشود می تواند به تشدید شرایط اپیدمی این بیماری کمک کنند.

به گفته کارشناسان وزارت بهداشت ، مردم چه بیمار و دارای علائم بیماری چه سالم و فاقد علائم بیماری در صورت استفاده از ماسک، دستکش و دستمال کاغذهای که احتمال آلودگی با قطرات ویروس در آنها وجو دارد و می تواند برای کارگران خطرآفرین باشد، بهتر است این اقلام را حتما بعد از استفاده در کیسه‌های در بسته قرار دهند سپس آن ها را در سطل زباله خانگی یا مخازن شهری تر قرار دهند تا اگر پاکبان‌ها، زباله‌گردها و کودکان کار عوامل حفاظتی را رعایت نکرده بودند، به این بیماری مبتلا نشوند. در خانواده هایی که بیمار کرونایی و یا ناقل این بیماری در آنها وجود دارد در مورد پسماندهای عفونی دقت نظر و توجه بیشتری وجود داشته باشد برای دفع بهداشتی آن ها با رعایت پروتکل های بهداشتی برروی کیسه های زباله خانگی نوشته شود زباله های کرونایی تا هنگام جمع آوری پاکبانان مراقبت بیشتری از خود داشته باشند و آن ها را جداگانه دفع کنند.


در نهایت آنچه که بسیار ضروری به نظر می رسد به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ، ملاحظات بهداشتی و زیست محیطی را رعایت کنید و  درعین حال که استفاده از ابزار حفاظتی مانند ماسک و دستکش و ... امری مهم است سعی کنید تا حد امکان در خانه بمانید و برای کارهای غیر ضروری از خانه خارج نشوید تا بتوانید زنجیره انتقال این ویروس را قطع کنید و در نتیجه میزان تولید پسماندها را کاهش دهید.


١٢:١٦ - شنبه ٢١ تير ١٣٩٩    /    شماره : ١٠٥٣٧٥    /    تعداد نمایش : ٣٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج