چاپ        ارسال به دوست

معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفتگوی تلویزیونی؛

مردم الگوی صحیح تغذیه ای رابیشترمد نظر قرار دهند.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان دکتر ایرج خدادادی گفت:با توجه به هدف اصلی وزارت بهداشت درسالجاری با موضوع هرخانه یک پایگاه سلامت است وتوجه به الگوهای تغذیه ای "بخش بزرگی از بیماریهای غیرواگیردارسرطانها،بیماریهای قلبی وعروقی،فشارخون،دیابت و...را کاهش می دهد.

 

معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان:درخصوص سبوس گیری آرد که ازقوانین وزارت بهداشت است وتا چه میزان مورد تأئید است اظهار داشت:طبق قوانین،استاندارد سازی مربوط به سبوس گیری آرد درکمیته هایی که متشکل از نخبگان واعضای هیئت علمی وزارت بهداشت وسازمان استاندارد است ونظرات هردو حوزه لحاظ می شود،به عبارت دیگرهم وزارت بهداشت وهم اداره کل استاندارد سازی در کمیته مربوطه به اجماع نظرمی رسند.  

 

دکتر خدادادی در مورد سبوس گیری آرد اضافه کرد: این عمل به به این دلیل انجام می شود که ضمن تولید محصول سالم،غنی سازی آن با مواد مغذی مانند آهن واسید فولیک، محصولی با کیفیتی قابل قبول تولید و دراختیار آحاد جامعه قرار گیرد.

 

وی با بیان اینکه بهترین حالت این است که سبوس گیری آرد ها انجام نشودو بهترین حالت در شکل سنتی است که نان با سبوس کامل پخت می شوداظهار داشت: بدلیل مشکلاتی که در فرآیند پخت ایجاد می شود سبوس گیری آردها صورت می گیرد که بر اساس استاندارد های تعیین شده بخشی از سبوس آردها گرفته می شود.

 

دکتر ایرج خدادادی افزود:آرد نان سنگک بین 7 تا 10 درصد سبوس گیری می شود و بیشترین میزان سبوس را دارد و بهترین آرد محسوب می شود ومصرف زیادی نیز در جامعه دارد.

 

وی در خصوص آرد های نان لواش گفت :میزان سبوس گیری آرد در نان های لواش بیشتر است و از 16 تا 18 درصد سبوس گیری انجام می شود وهمچنین آردهای نان بربری 18 تا 20درصد سبوس گیری می شود و ارزش غذایی کمتری نسبت به آرد نان های لواش و سنگک دارد.

 

معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: آردهایی که بالای 20درصد  تا 30 درصد سبوس گیری دارند از ارزش غذایی کمتری برخوردار هستند و آردهایی که بیش از 30 تا 55 درصد سبوس گیری می شوند برای آرد های قنادی استفاده می شود.

 

دکتر ایرج خدادادی به مردم جامعه توصیه کرد: ازنانی استفاده نمایند که کمترین میزان سبوس گیری روی آن انجام شده است کهدر بین نان ها نان سنگک بالاترین میزان سبوس را دارد.

 

معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان در خصوص سوال این که سبوس گیری تا چه میزان باعث بیماریها می شود افزود:مقام عالی وزرات آماری را ارائه کردند که در سال گذشته 380هزار مرگ در ایران به ثبت رسیده است که از این تعداد 313هزار مورد آن در اثربیماریهای غیرواگیردار مانند: انواع سرطان ها،فشارخون وبیماریهای قلبی وعروقی،دیابت؛و... بوده است واگر فقط  دو مورد از اهداف وزارت بهداشت را بکارگیریم که اهداف اصلی مطرح شده در سالجاری" هر خانه یک پایگاه سلامت است وتوجه به الگوهای تغذیه ای "بخش بزرگی از بیماریهای غیر واگیردار،سرطانها،بیماریهای قلبی وعروقی،دیابت،فشارخون و...را پیشگیری کرده ایم.

 

دکتر ایرج خدادادی در این گفتگوی تلویزیونی گفت:استفاده ازالگوهای صحیح تغذیه ای، استفاده از فیبر بیشتربه جای مواد نشاسته ای و قندی،استفاده بیشترازنان هایی که دارای سبوس بیشتری هستند که نان سنگک بهترین نان است به مردم توصیه موکد می شود و باید توجه داشت که سبوس از بروز بسیاری از بیماری های زمینه ای قلبی وعروقی، سرطان های دستگاه گوارش پیشگیری می کند.

 

وی درخاتمه گفت:اگر مردم جیره غذایی روزانه خود را از فرآورده های سلامت محور قراردهند ازسلامت بهتروبیشتری برخوردار خواهند شد و توجه بیش ازگذشته به انتخاب نوع نان مورد استفاده درسبد خانوارازاهمیت بالایی برخورداراست که بدون شک نان سنگک بهترین نوع نان ها است چرا که بیشترین و بالاترین میزان سبوس را دارد وهیچ محصول سلامت محوری به اندازه نان درسبد غذایی خانوارها  پراهمیت نیست.

 

زهرا لعلیان: خبرنگار معاونت غذا و داروی دانشگاه

 

 


١٢:٢٥ - دوشنبه ٢٥ دی ١٣٩٨    /    شماره : ١٠١١٩١    /    تعداد نمایش : ٢٨٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج