چاپ        ارسال به دوست

مراقب سلامت و زیبایی پوست خود باشید:

مدیر نظارت بر غذا و محصولات آرایشی و بهداشتی دانشگاه دکتر محمد کاظم زاده وکارشناس آرایشی و بهداشتی آن حوزه مهندس مریم قیاسی درخصوص پیشگیری از عوارض نامطلوب اشعه ماوراء بنفش(UV) از هموطنان خواستند با استفاده از کرم های مناسب ضد آفتاب از پوست خود در برابر این عوارض نامطلوب محافظت نمایند.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان مهندس قیاسی به خبرنگار این معاونت گفت: با توجه به عوارض ناشی از اشعه ماوراء بنفش(UV) و ضررهای بیشماری که بر سلامت و زیبایی پوست باقی می گذارد ضرورت استفاده از ضد آفتاب برای تمام سنین اهمیت دارد.

 

وی اظهار داشت: اشعه ماوراء بنفش(UV)  از اشعه های قوی و دارای نفوذ خورشید است که به پوست آسیب می زند و موجب چروک های عمیق، لک و آسیب های جدی تری مانند ضایعات غیر سرطانی و تومور های سرطانی در پوست می شود.

 

 کارشناس مواد خوراکی،آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه اغان داشت: اشعه ماوراء بنفش(UV) دارای طیف طول موجی از 100تا 400 نانومتراست که بسته به کوتاه تر شدن طول موج، نفوذ پذیری آن هم بیشتر می شود.

 

مهندس قیاسی ادامه داد: براساس این طیف طول موج، اشعه(UV) را به سه دسته UV-A و UV-Bو UV-Cتقسیم می کنند.

سه نوع UV که قابلیت تغییر در ماده وراثتی DNA را دارند:

uv-c که دارای بیشترین قابلیت نفوذ با کوتاه ترین طول موج است عموما" از لایه لایه جو زمین عبور نمی کند ولی اگر چنین شود قابلیت آسیب رسانی و سرطان زایی بیشتری دارد.

UV-B هم عامل اصلی آفتاب سوختگی است

UV-A عامل برنزه نمودن پوست است

هر سه نوع UV قابلیت تغیر در ماده وراثتی DNA را دارند و می توانند عامل سرطان هم باشند و هم علت پیری و چروکیدگی پوست.

 

بطور کلی آسیب های نور خورشید به پوست به شرح زیر دسته بندی می شوند:

-آفتاب سوختگی(جزء اثرات فوری آفتاب بر پوست است و ظرف چند دقیقه می توانند اولین علایم آن ظهور کند.)

- التهاب و پوسته پوسته شدن: (این عارضه اثر تاخیری آفتاب بر پوست است که به نوعی ادامه همان آفتاب سوختگی است والتهاب پس از 3 تا 4ساعت آغاز می شود و پس از گذشت 2 تا 3 روز پوست حالت پوسته پوسته پیدا می کند و لایه فوقانی آن ضخیم می شود.)

اثرات دراز مدت آفتاب سوختگی یا اشعه یو وی:

- آسیب به بافت پوست

- سرطان پوست

- چین و چروک

ایجادکک و مک و  لک های پوستی

 علایم زود رس پیری همراه با چین و چرک و خطر ابتلا به سرطان پوست، از اثرات دراز مدت آفتاب بر پوست هستند و در افرادی که پوستشان به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار دارد، ایجاد می شود.

با توجه به اثرات منفی ذکر شده راه های حفاظت در برابر آفتاب همچون محصولات ضد آفتاب و لباس های محافظ، کلاه و عینک و ... در این میان محصولات ضدآفتاب برای محافظت پوست مناطق باز بدن در برابر نور خورشید طراحی شده اند که بسیار ضروری است هموطنان به این نکته توجه نمایند و از پوست خود در برابر اشعه یووی با کرم ضد آفتاب،کلاه،عینک و دستکش محافظت نمایند./ل

 


١٣:١٢ - سه شنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٩    /    شماره : ١٠٤٧٥٥    /    تعداد نمایش : ٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج