چاپ        ارسال به دوست

بانوان بیشتر بخوانند:

عوارض خطرناک تاتو و دِتاتو(پاک کردن تاتو)

 

مدیر نظارت بر محصولات خوراکی،آرایشی و بهداشتی دانشگاه،دکتر محمد کاظم زاده از کارشناس خود دکتر رشیدی زادخواست در زمینه تاتو و خطرهای آن برای مردم بیشتر توضیح دهد تا بانوان بیشتر به فکر سلامت و تندرستی خود باشند و از روش هایی که موجب ایجاد هر گونه خطر و تهدید برای سلامتی آنها می شود بپرهیزند.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان،دکتر رشیدی زاد کارشناس حوزه مدیریت غذا و فراورده های آرایشی و بهداشتی این معاونت در خصوص عوارض و خطرهای آن ابتدا با اشاره به این که تاتو چیست و چگونه ایجاد می شود مطالبی را بیان داشت:

تاتو چیست: تزریق مواد رنگی با منشاء خارجی در زیر پوست باعث تغییرات رنگی می شود که این عمل را خالکوبی یا تاتو گویندو امروزه تاتو انواع مختلفی پیدا کرده است که بیشتر برای زیبایی به کار می رود و شامل تاتوی لب ، ابرو، چشم و بدن و ... است.

وی در ادامه به راهکارهای پاک کردن تاتو (دِتاتو)اشاره کرد و افزود: روش های مختلفی برای پاک کردن تاتو (خالکوبی) وجود دارد که شامل جراحی،کوتر کردن ،منجمد کردن،تراشیدن پوست ولایه برداری عمیق، است که این روش ها ارزان بوده ولی نتیجه آنها کامل و صد در صد نیست و معمولا جای زخم و اسکار به جای می گذارند و عوارض وسیعی دارند.

عوارض تاتو:

از عفونت ابرو تا انتقال هپاتیت، ایدز یا تحریک  و بروزسرطان

خالکوبی به دلیل شکستن سد دفاعی پوست می‌تواند سلامتی فرد را تهدید کند و سبب بیماری‌های عفونی و بروز حساسیت شود. اگر وسایل خالکوبی به خوبی ضدعفونی نشوند و سر سوزن به صورت یکبارمصرف نباشد و برای هر فرد اختصاصی عمل نشود ممکن است باعث انتقال بیماری‌هایی همچون ایدز شود، بر همین اساس است که مسئولان انجام کلیه عمل‌های زیبایی در آرایشگاه‌ها از جمله خالکوبی،‌ تاتو لب، بوتاکس، لیزر موهای زائد و ... را منع می کنند.

 

موارد زیادی از بروز عفونت دور ابروها در اثر تاتو گزارش شده این مواد میتوانند منجر به انواع عفونت های باكتریال می شود.همچنین حساسیت به رنگ های تاتو در لب و به ويژه چشم به دلیل استفاده از رنگ های غیر استاندارد و غیر استریل،از انواع حساسیت های خطرناك به شمار می رود.  تاتو و رنگدانه های آن می تواند ناقل بیماری ایدز ،هپاتیت  بی ، هپاتیت سی،سيفليس، جذام، سل، سرطان پوست، پسوریازیس ،تب خال و زگیل نیزباشد.

ابتلا به ویروس زگیل به‌ویژه دور ابرو و محل‌های خالکوبی در کسانی که از این روش استفاده می‌کنند، بسیار زیاد است و به وفور افراد برای درمان این مساله به پزشکان متخصص مراجعه می‌کنند.

آرایشگرها عموما بدون اگاهی از دانش پزشكی و اصول بهداشتی با استفاده از رنگ های سفید و اسید، رنگ پوست را سفید می كنند تا فرایند دتاتو را انجام دهند وبه این ترتیب لایه های رنگ تیره تاتو را به اعماق پوست هدایت می كنند که این روش می تواندعامل اشاعه بیماری در جامعه باشند .

 

حتی در آرایشگاه‌های مردانه نیز امکان انتقال عفونت و بیماری در صورت رعایت نکردن نکته‌های بهداشتی وجود دارد بنابراین خود صنف آرایشگرها نیز با معاونت بهداشتی همکاری دارند و برخی اقدام‌های نظارتی را آنها انجام می‌دهند.

 

هر صنف بهداشتی که خدماتی را انجام می‌دهد، معاونت غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی بر آن نظارت دارند و بازدید‌های دوره‌ای  ازفعالیت آنها به صورت مستمر انجام می گردد. علاوه بر این بازدید‌ها، اگر مردم شکایتی داشته باشند یا در صورت اطمینان نداشتن به فعالیت آن معاونت غذا و دارو در واحد ارایشی و بهداشتی به شکایت‌ها رسیدگی واقدامات نظارتی راانجام می‌دهند.

 


١١:٥٣ - سه شنبه ٣ تير ١٣٩٩    /    شماره : ١٠٤٩٠٦    /    تعداد نمایش : ٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج