چاپ        ارسال به دوست

قسمت دوم ،ژل هاو کرم های ضدآفتاب بی رنگ ؛

ضدآفتاب ها و ژل های بی رنگ /قدرت محافظت ازپوست در برابر اشعه ماوراءبنفش نور خورشید .

 

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان، مدیر نظارت بر غذای و محصولات آرایشی و بهداشتی دانشگاه دکتر محمد کاظم زاده،با توجه به شروع فصل تابستان و ایجاد مشکلات پوستی که در اثر عدم آگاهی یا کم دقتی برخی از هموطنان به اشعه های زیانبخش نور خورشید و همچنین استفاده نکردن از محصولاتی که از پوست در برابر این اشعه ماوراء بنفش جلوگیری می کند گفت:هموطنان آگاه باشند که قرار گرفتن درمعرض نور خورشید به طور مستقیم و بدون استفاده از کرم های ضد آفتاب،عینک های مناسب و کلاه، می تواند برای پوست موجب مضراتی غیر قابل جبران باشد.

 وی در همین راستا از کارشناس آرایشی و بهداشتی حوزه مدیریت خود مهندس مریم قیاسی خواست در این زمینه مطالب ارزنده ای را در اختیار هموطنان قرار دهد که توجه شما را به این مطالب جلب می نمائیم.

 مواد ضد آفتاب یا از دسته ضد افتاب های فیزیکی هستند و یا شیمیایی، لذا انواع مختلف آن در بازار موجود است و انواع استاندارد و تائید شده آنها، دارای اثر حفاظتی قابل قبول می باشند.

 

انواع مختلفی از محصولات ضد آفتاب وجود دارد و در کل آنها را به دو دسته کلی تقسیم میکنند؛ ضد آفتاب های فیزیکی (غیر شیمیایی( و ضدافتاب های شیمیایی.

 

ضدآفتابهای فیزیکی آنهایی هستند که دارای موادی چون اکسید روی، اکسید تیتانیوم، اکسید آهن،تالک،کائولین و کالامین اند که نور خورشید را در طیف های ماوراء بنفش و مادون قرمز و نور مریی پراکنده یا منعکس و یا جذب می کنند.

 

 ضد آفتابهای شیمیایی دارای موادی هستند که بر اساس خواص شیمیایی خود بر تغییر طول موج بخشهای مضر نور و تبدیل آن به بخش غیر مضر عمل می کنند و شامل موادی می باشند که بر علیه انواع امواج ماورای بنفش عمل می نمایند.

 

در حال حاضر، از انواع کرمهای محافظ UV - A دارای یک محافظ نور خورشید غیر شیمیایی مانند اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم و یا کرم ضد آفتاب آووبنزن Avobenzon می باشد.

 

با توجه به نکات اشاره شده فوق باید گفت: که محصول ضد آفتاب با هر رنگ و حالت اعم از ژل، کرم، لوسیون و یا اسپری، بسته به درجه محافظت کنندگی و نیز نوع طول موج آن است که اهمیت می یابد ( UV-A ، UV - Bو یا هر دو- که قانونا باید روی محصول ذکر گردد).       

ادامه دارد.....

زهرا لعلیان:خبرنگار معاونت غذا و داروی دانشگاه

 


١١:٢٥ - شنبه ٧ تير ١٣٩٩    /    شماره : ١٠٤٩٨٥    /    تعداد نمایش : ٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج