چاپ        ارسال به دوست

صابون های آرایشی:

صابون‌های آرایشی کدامند و چه ویژگی هایی دارند

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان، مهندس حمید شیرازیان در خصوص صابون ها گفت: صابون‌هایی که به منظور شستشو و پاک کردن دست و صورت استفاده می‌شوند صابون های آرایشی نامیده می شوند.

وی ادامه داد: بدلیل حساسیت پوست بدن نسبت به مواد شیمایی باید در هنگام خرید صابون به چند نکته مهم توجه نمود: از جمله این که 1-صابون را  از مراکز معتبر ویا داروخانه تهیه نمایید.2-به مشخصات برچسب محصول ونوع صابون توجه نمود 3-صابون حتما باید دارای پروانه بهداشتی ساخت یا مجوزورود بهداشتی از سازمان غذاو دارو باشد4-ازخریدومصرف صابون های قاچاق( فاقدبرچسب اصالت ویامجوز بهداشتی) وتقلبی اکیدا" نمائید.

مهندس حمید شیرازیان انواع صابون ازنظر نوع مصرف را به چهار دسته تقسیم کرد :

  1- صابون حمام و دستشویی ( صابون سخت ) :

 این نوع صابون‌ها به دلیل نوع مصرف آن مواد قلیایی موجود آن را باید به حداقل کاهش داد و همچنین نرم‌کننده،  اسانس و رنگ اضافه کرد.و بایستی ویژگیهای استاندارد و ضوابط بهداشتی در تهیه آنها رعایت گردد.

2- صابون رخت‌شویی : 

 صابون‌های رخت‌شویی از مواد چربی ارزان تولید می‌شود. از این صابون برای شستشوی لباس استفاده می‌شود.ممکن است صابون رخت‌شویی به شکل پودر برای مصرف لباسشویی نیز استفاده شود.

 3- صابون طبی :

  از صابون‌های طبی برای درمان بیماری‌های عفونی پوستی و قارچ‌های پوستی استفاده می‌شود. در این نوع صابون از اسید بوریک و اسید روی ، یدید ، کلرید جیوه 2 ، استتارت مس 2 ، قطران استفاده می‌شود.که صرفا با دستور پزشک باید مورد استفاده قرار گیرد

 4-صابون‌های مخصوص ماشین لباسشویی : 

 این نوع صابون‌ها با فرمولاسیون مخصوص صرفا جهت استفاده در ماشین های لباسشویی کاربرد دارد.

زهرا لعلیان: خبرنگار معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی همدان

 


١١:٤٩ - دوشنبه ٩ تير ١٣٩٩    /    شماره : ١٠٥٠٤٥    /    تعداد نمایش : ٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج