چاپ        ارسال به دوست

کرم های ضد آفتاب و ضد تعریق

در این بخش با کرم های ضدآفتاب و ضد تعریق آشنا می شوید.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان مهندس مریم قیاسی در خصوص انواع کرم های ضدآفتاب و ضدتعریق گفت:کرم های ضد آفتاب مقاوم به آب در عرض ۴۰ دقیقه و موارد ضد آب در عرض ۱۰ دقیقه با آب و یا تعریق و هنگام شنا و ... پاک می شوند و باید تجدید شوند.


محصولات ضد آفتاب دارای خاصیت ضد آب یا مقاوم در برابر آب وجود دارند که کارایی مناسبی را دارا بوده و بالاخص توصیه می شود که در انتخاب نیز از محصولات دارای این خواص، استفاده گردد تا در صورت تعریق یا مواجهه با آب بطور موقت، اثر حفاظتی ضد آفتاب از دست نرود.


لازم به توضیح است که کرمهای ضد آفتاب مقاوم به آب در عرض ۴۰ دقیقه و موارد ضد آب در عرض ۱۰ دقیقه تماس با آب بصورت تعریق و هنگام شنا و ... پاک می شوند و باید تجدید شوند.


 

برای آب و هوای مناطق مختلف ایران، ضد آفتاب با چه درجه حفاظت کنندگی (SPF) در برابر آفتاب مناسب تراست؟

SPF در حد ۳۰ برای ایجاد اثرات محافظتی لازم در پوست توصیه می شود.


 

SPF (فاکتور محافظت در برابر آفتاب یا Sun Protection Factor) در واقع بیانگر قدرت محصول است و نشانگر میزان اثربخشی یک ضد آفتاب در محافظت از پوست در برابر اشعه های ماوراء بنفش خورشید می باشد.


به عبارتی عدد SPF مدت زمانی را که پوست طول می کشد تا دچار آفتاب سوختگی گردد را مشخص می کند.این مدت زمان برای افراد مختلف متفاوت است.

مثلا اگر فردی پس از گذشت ۱۰ دقیقه زیر نور خورشید دچار آفتاب سوختگی شود، و از ضد آفتاب با درجه ۲۰SPF استفاده کند، این زمان به ۲۰۰ دقیقه افزایش می یابد و به این معنی که است ضد آفتاب ۲۰ برابر بیشتر در مقابل اشعه محافظت می شود.


با توجه به بررسی متخصصان و توصیه های آنان، عموما برای آب و هوای ایران و برای یک پوست طبیعی بدون عارضه و بیماری و با میزان تابش معمول آفتاب، SPF ۳۰ توصیه می شود و بالاتر از آن برای افراد دارای بیماریهای پوستی خاص و ضایعات حساس به آفتاب با تشخیص متخصص پوست یا برای زمان های طولانی تر و شرایط شغلی یا فعالیتی خاص مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف یک SPF بیش از ۳۰ ضرورتا بهتر نیست، به گونه ای که افزایش غلظت کرم ضد آفتاب سبب تحریک پوست می شود در حالیکه محافظت اضافه کمتری را اعمال می کند.


لازم به ذکر است که در محصولات ضد آفتاب، عدد SPF عموما نشانگر میزان محافظت در برابر اشعه UV-Bاست و طبق بررسی های اخیر نشان داده شده است که تنها برخی از محصولات قادرند که در برابر UV-Aنیز خاصیت محافظت کنندگی داشته باشند.


یک محصول دارای 10=SPF باعث مهار UV-B به میزان ۹۰٪ و 15=SPF مهار تا ۹۳٪ و 30=SPF مهار تا ۹۷٪ را باعث میشود.


هم اکنون در نسل جدید محصولات ضد آفتاب علاوه بر محافظت در برابر انواع طیف ماوراء بنفش، بدنبال ایجاد محافظت ایمونولوژیک نیز هستند که میزان این محافظت نیز با IPF (فاکتور محافظت ایمونولوژیک یا (Immunologic Protection Factor) بیان می شود.

ضرورت این مساله برای افزایش ایمنی پوست و محافظت بیشتر در برابر بروز بیماریهایی چون سرطان است، چرا که اعتقاد بر این است که در نواحی در معرض آفتاب،فعالیت سیستم ایمنی سلولی نیز کاهش می یابد.


 برای پوست های مختلف (چرب، خشک و معمولی) چه نوع ضد آفتابی مناسب تر است؟بهتر است ضد آفتاب متناسب با نوع پوست خود را تهیه و استفاده کنید.


بهترین ضد آفتاب برای نوع پوست شما آن است که بتواند ایمنی کافی را بوجود بیاوردبایدتوجه کنید که مشورت با پزشک در انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب توصیه می شود، بخصوص اگر از داروهایی که حساسیت به نور را افزایش می دهند، استفاده می کنید یا پوست حساسی دارید، مشورت با پزشک ضروری است. .


یکی از نکات مورد توجه در استفاده از ضد آفتاب ها، وجود محصولات با پایه مواد مختلف است،مثلا ضد آفتاب دارای پایه چربی را برای پوست های چرب توصیه نمی کنند.


لذا محصولات ضد آفتاب مختلفی متناسب با نوع پوست، عرضه می شود که رعایت آن در دراز مدت، استفاده از این محصولات را برای مصرف کننده مطلوب تر می نماید،بهتر است برای پوست خشک از لوسیون یا کرم استفاده گردد.


اگر پوستتان چرب است و یا مستعد آکنه می باشد، از کرم های دارای پایه آب یا الكل (به صورت ژل) استفاده کنید. ضد آفتاب دارای پایه الکل را نباید به هیچ وجه برای پوستهای ملتهب یا دارای اگزما بکار برد.


نکته دیگر استفاده از ضد آفتاب ها: حفظ رطوبت پوست است لذا توصیه می شود که این محصولات همراه با مرطوب کننده ها استفاده شوند (مدتی قبل از ضد آفتاب، مرطوب کننده استفاده شود و یا از محصولات ضد آفتابی که خود دارای مرطوب کننده هستند بهره گرفته شود.

زهرا لعلیان: خبرنگار معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی همدان

 ٠٨:٢٣ - سه شنبه ١٠ تير ١٣٩٩    /    شماره : ١٠٥٠٦٤    /    تعداد نمایش : ٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج