قابل توجه فارغ التحصیلان رشته های صنایع غذایی گرایش کنترل کیفی و بهداشت به اطلاعیه مندرج در سایت جهت جذب نیرو توجه فرمایید.
شنبه ٢٤ مهر ١٤٠٠
راهنمای صفحه
صفحه اصلی > مديريت نظارت بر دارو  > معرفي مديريت نظارت بر دارو و مواد مخدر 
معرفي مديريت نظارت بر دارو و مواد مخدر

دكتر مرضيه مساعد:

سمت: مدير دارو و مواد مخدر دانشگاه

مدرك: دكتراي داروسازي از دانشگاه علوم پزشكي تهران اخذ

سوابق اجرايي: از تيرماه سال 1372 كار خود را آغاز كرد و در سال 1379 رئيس اداره نظارت بر دارو  و مواد مخدر شد و از سال 1385 تاكنون مديريت نظارت بردارو و مواد مخدر را بر عهده دارد.

مهمترين وظيفه اين مديريت تامين سلامت داروهايی است كه در سطح عرضه وجود دارند و در مرحله بعد سهولت دسترسی عمومی به آنها است.

اين امر از طرق مختلف انجام می‌پذيرد:

 اهدای مجوز تاسيس و بهره‌برداری از داروخانه‌ها در حيطه نظارتی دانشگاه طبق قوانین جاری و انجام بازديدهای ادواری از اين مراكز جهت كنترل و حصول اطمينان از وضعیت تهیه، نگهداری و فروش دارو، شير خشك، مكمل‌های غذایی و رژيمی، غذاهای كمكی شيرخواران، لوازم مصرفی پزشكی و فرآورده‌های آرايشی و بهداشتی مجاز (واجد پروانه ساخت و يا دارای مجوز واردات از سوی وزارت متبوع) در داروخانه‌ها و نيز بازرسی و ارزشيابی ادواری اين واحدها.

اهدای مجوز تاسیس و بهراه برداری از شرکت های پخش دارویی در حیطه نظارتی دانشگاه طبق قوانین جاری و انجام بازدیدهای ادواری از این مراکز جهت کنترل و اطمینان از وضعیت تهیه، نگهداری و توزیع داروها و مکمل های غذایی و رژیمی.

 برقراری و تامين سهميه دارويی، شير خشك، الكل برای كليه داروخانه‌ها (خصوصی، دولتی، روزانه و شبانه‌روزی) از طريق شركت‌های توزيع رسمی دارو و انعكاس كمبود‌ها به وزارت متبوع، همچنين معرفی داروخانه‌ها به سازمان‌های بيمه‌گر جهت انعقاد قرارداد همكاری.

 برقراری و تامين سهميه دارويی برای مراكز درمانی (مراكز پزشكی آموزشی و درمانی، بيمارستان‌ها و مراكز جراحی محدود) از طريق شركت‌های توزيع رسمی دارو، نظارت بر تدوين فارماكوپه (دارونامه) بيمارستاني براي مراكز دولتی همچنين تحويل مستقيم داروهای مخدر و بعضاً بيهوشی به مراكز درمانی و انجام اقدامات لازم و فوری جهت رفع كاستی‌‌های احتمالی همراه با ارزشيابی ساليانه اين مراكز.

 عرضه و تحويل مستقيم داروهاي مخدر به بيماران مبتلا به بيماری‌‌ها‌ی صعب العلاج و سرطان‌، همچنين تخصيص سهميه و عرضه مستقيم داروها‌ی مخدر به مراكز بیمارستانی و ترك اعتياد واجد مجوز و نظارت بر مصرف صحيح اين اقلام.

 رسيدگی به شكايات مردمی و ارجاع پرونده‌های متخلفان به مراجع ذيصلاح، همچنين تعامل با نيروهای انتظامی و مراجع قضايی در ارتباط با  داروهای مكشوفه، قاچاق و تقلبی كه مواد اوليه و نيز مراحل ساخت، انبارداری، حمل و نقل و توزيع آنها مورد تاييد نبوده و سلامت جامعه را به خطر می‌‌اندازد.

 تخصيص سهميه برخی از داروهای خاص به تعدادی از داروخانه‌ها و صدور حواله دريافت دارو جهت بيماران مربوطه. ب